Ні для кого не секрет, що надмірна маса тіла – один із показників стану здоров’я людини. Надлишкові кілограми значно підвищують ризик таких серйозних захворювань, як цукровий діабет 2 типу, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, тому надзвичайно важливо слідкувати за своєю вагою. Ожиріння виникає тоді, коли споживання калорій перевищує їхнє згорання. Тобто людина або надмірно харчується, або мало рухається, або в неї присутні обидва фактори.
Причини розвитку
Але чому одні люди їдять багато і не набирають ваги? Все залежить від темпу обміну речовин, на який впливає багато чинників. Насамперед це спадкова схильність, наявність ендокринних захворювань, що призводить до гормональних порушень, нераціональне та надмірне харчування, недостатня фізична активність. Причину ожиріння допоможе встановити та, за можливості, усунути лікар-ендокринолог.
За даними епідеміологічних досліджень, проведених в Україні, близько половини дорослого населення страждають від надлишкової маси тіла, при цьому розповсюдженість ожиріння серед жінок в 1,7 рази вища, ніж серед чоловіків. Серед міських жителів кожен восьмий чоловік і кожна п’ята жінка страждають ожирінням.
Частіше ожиріння виявляють:
- зі збільшенням віку (аж до 64 років);
- у людей із низьким рівнем освіти, невеликими прибутками, професія яких пов’язана з фізичною працею;
- у жінок.
Для визначення ожиріння використовують індекс маси тіла (ІМТ) й окружність об’єму талії, яку вважають показником «центрального» ожиріння та вимірюють на рівні середини відстані між нижнім краєм реберної дуги і верхівкою гребінця клубової кістки.
Розрахуйте власний індекс маси тіла
Поділіть свою вагу у кілограмах на зріст у метрах, піднесений до квадрату. Наприклад, ваша вага 100 кг, зріст 180 см: 100 кг/(1,8 м*1,8м) = 100 кг/3,24 м2=30,9кг/м2, тобто у вас 1 ступінь ожиріння.
Класифікація ожиріння за індексом маси тіла (кг/м2):
ІМТ: 18,4 і менше………………дефіцит маси тіла
ІМТ: 18,5-24,9……………….…нормальна маса тіла
ІМТ: 25-29,9……………………надлишок маси тіла
ІМТ: 30-34,9……………………ожиріння 1 ступеня
ІМТ: 35-39,9……………………ожиріння 2 ступеня
ІМТ: 40 і більше………………. ожиріння 3 ступеня
Лікування
Провідні спеціалісти в галузі лікування ожиріння рекомендують комплексний підхід до проблеми зниження ваги.
Сучасні програми по боротьбі з ожирінням включають:
- Повне обстеження стану вашого здоров’я та виявлення причини надмірної ваги.
- Розробку індивідуальної програми поступового але стабільного лікування (дієта, фізична активність, медикаментозне лікування).
- Лікування супутніх захворювань.
- Профілактику збільшення маси тіла й підтримку її на досягнутому рівні.
Отже, якщо Ваш індекс маси тіла більше 30кг/м2 (для чоловіків) або більше 27 кг/м2 (для жінок), у поєднанні з:
- абдомінальним ожирінням (об’єм талії у жінок більше 80 см, у чоловіків – більше 94 см);
- обтяженою спадковістю, що до цукрового діабету, артеріальною гіпертензією, серцево-судинним захворюванням;
- факторами ризику (підвищеним рівнем холестерину, тригліцеридів тощо);
- супутніми захворюваннями (цукровим діабетом 2 типу, артеріальною гіпертензією)
то лікування потрібно розпочинати негайно!
Типи ожиріння
- «верхній тип» (абдомінальний по типу яблука) чоловічий, коли відношення об’єму талії до об’єму стегон у чоловіків перевищує 1, а у жінок – 0,85, або об’єм талії у чоловіків перевищує за європейськими мірками – 94см та 80см у жінок відповідно;
- «нижній тип» (по типу груші), жіночий, коли жирові відкладення зосереджені на стегнах та сідницях.
Абдомінальне ожиріння більш чітко пов’язане із захворюваністю, ніж «нижній» тип ожиріння, чи навіть ступінь ожиріння!
У численних дослідженнях доведено, що «верхній» тип ожиріння тісно пов’язаний з порушенням обміну ліпідів, вуглеводів, пуринів, ризиком розвитку серцево-судинних захворювань, у тому числі інсультів та інфарктів. Крім того, при цьому виді ожиріння значно зростає ризик розвитку цукрового діабету 2 типу, захворювань печінки (стеатогепатиту) та жовчного міхура (жовчнокам’яної хвороби), подагри, захворювань суглобів (артрозів), у жінок – порушення менструального циклу та безпліддя, у чоловіків – зниження потенції та безпліддя, деяких видів раку ( рак молочної залози та матки у жінок, простати у чоловіків, рак печінки, підшлункової залози, колоректальний рак, тощо).
Не втрачайте часу даремно! Якщо Ваш індекс маси тіла перевищує норму – відвідайте лікаря-ендокринолога.